Wiadomości

Udokumentowane w Siódemce od 31 października
"Udokumentowane w Siódemce" 
Cykl Udokumentowane w Siódemce od 31 października na antenie TVN7 Niebezpieczna sekta pod przewodnictwem charyzmatycznej Anne Hamilton-Byrne, masowe samobójstwo członków Świątyni Ludu Jima Jonesa, czy brutalne morderstwo z historią miłosną w tle. To tylko niektóre z tematów poruszanych w głośnych i kontrowersyjnych filmach dokumentalnych, które od 31 października w ramach cyklu Udokumentowane w Siódemce, pokaże stacja TVN7.

The Family: Dzieci psychodelicznej sekty

Family: Dzieci psychodelicznej sektyFamily: Dzieci psychodelicznej sekty

Premiera: 31 października, środa, godz. 21:55

Poruszający dokument, opowiadający historię nauczycielki jogi, Anne Hamilton-Byrne, która w 1963 r. założyła "The Family" – australijską sektę, który przez dziesięciolecia działała nieprzerwanie, ściągając członków z całego świata. W momencie największej popularności do „Rodziny” należało 500 wyznawców w tym wielu ze środowisk akademickich, lekarskich czy prawniczych. Członkowie sekty wierzyli, że Hamilton-Byrne jest kolejnym wcieleniem Jezusa Chrystusa, tym razem w ciele kobiety. Pod wpływem manipulacji i kazań wielu wyznawców oddało jej swoje pieniądze, domy, a nawet pociechy, które Anne wychowywała jako własne. Odizolowane od świata zewnętrznego, dzieci z Rodziny dorastały pod ścisłym nadzorem członkiń kultu nazywanych „Ciotkami". Ubrane w jednakowe stroje, z identycznymi, pofarbowanymi na platynowy blond fryzurami, były faszerowane dużymi dawkami LSD. Dziś opowiadają szokujące historie o swoich doświadczeniach z dzieciństwa.

Jonestown: Raj Utracony

Jonestown - Raj utraconyJonestown - Raj utracony

Premiera: 7 listopada, środa, godz. 21:55

Relacja ostatnich 5 dni poprzedzających masowy mord i zbiorowe samobójstwo członków Świątyni Ludu Jima Jonesa. Ten sądny dzień nastąpił 18 listopada 1978 r. Zginęło wtedy ponad 900 mężczyzn, kobiet i dzieci. Ramy narracji, zawartej w filmie, nadają ujawnione niedawno przez rząd USA informacje i relacje naocznych świadków. Oglądamy fatalną w skutkach podróż kongresmena Leo Ryana oraz ekipy telewizyjnej NBC do Jonestown, osady w sercu gujańskiej dżungli, założonej przez wyznawców charyzmatycznego, mesjanistycznego kaznodziei, Jima Jonesa. Film zawiera obszerne, oparte na faktach fabularyzowane rekonstrukcje wydarzeń, a także materiały archiwalne i chwytające za serce wywiady. Pozwala to widzom zajrzeć za kulisy „oficjalnej rzeczywistości” i zapoznać się ze szczegółami działania sekty, którą spotkał tak tragiczny i apokaliptyczny koniec.

Morderstwo z miłości

"Morderstwo z miłości""Morderstwo z miłości"

Premiera: 14 listopada, środa, godz. 21:55

Ona, Elizabeth Haysom, szczupła kobieta w dżinsach i koszulce nie pierwszej białości. On, Jens Soering, młody, naiwny okularnik o bladej cerze. Właśnie skończył 18 lat. Jest synem niemieckiego dyplomaty,

 

studentem pierwszego roku na Uniwersytecie Wirginii, posiadaczem stypendium Jeffersona. W uczelnianym barze on wyznaje jej miłość, a ona odwzajemnia uczucie. 30 marca 1985 r. rodzice Elizabeth zostają brutalnie zamordowani w swoim domu w Wirginii. Elizabeth i Jens, w obawie przed oskarżeniami, rozpoczynają szaleńczą ucieczkę przed organami ścigania. 30 kwietnia 1986 roku następuje koniec, a młodzi zbiegowie zostają zatrzymani. „Morderstwo z miłości” to film o tragicznej i destrukcyjnej historii miłosnej, opowieść o amerykańskiej prowincji, a także o bezwzględnym amerykańskim wymiarze sprawiedliwości.

Nibymonogamiczni

"Nibymonogamiczni""Nibymonogamiczni"

Premiera: 21 listopada, środa, godz. 21:55

Co roku, w USA, rozwodzi się 1,1 mln Amerykanów. Cierpią na tym nie tylko same pary, ale też ich dzieci: połowa z nich doświadcza rozwodu rodziców. To niezaprzeczalny dowód na to, że instytucja małżeństwa staje w obliczu kryzysu. Tymczasem „tradycyjne” wartości, które ukształtowały nasze rozumienie miłości, seksu i małżeństwa, mają coraz mniejszy wpływ na naszą kulturę. Autor filmu, Tao Ruspoli, próbuje odpowiedzieć na pytania dotyczące archetypu udanego związku poprzez bardzo osobistą refleksję na temat swojego małżeństwa i rozwodu oraz historii własnej rodziny. A to, co odkrywa na temat swojej bardzo niekonwencjonalnej rodziny oraz psychologii miłości i małżeństwa, każe mu zakwestionować wszystko, co przyjmujemy za oczywistość w odniesieniu do współczesnych związków.

Cholesterol – wielki blef

"Cholesterol - Wielki blef""Cholesterol - Wielki blef"

Premiera: 28 listopada, środa, godz. 21:55

Związek pomiędzy przypadkami chorób wieńcowych, a cholesterolem we krwi to od ponad 50 lat swoisty dogmat głównego nurtu medycyny. Doprowadziło to do rozwoju wartego miliard dolarów „dietetycznego” przemysłu spożywczego, a także przepisywania pacjentom statyn, które są obecnie najczęściej sprzedawanymi lekami na świecie. Współcześnie, coraz więcej naukowców kwestionuje jednak podawane dotychczas wyjaśnienie. Jak utrwalił się ten dogmat, co właściwie jest przedmiotem dyskusji i jaki jest jej stan na dziś? Jaką rolę w całym procesie odgrywają koncerny farmaceutyczne? Film bada wnikliwie temat cholesterolu, podejmując zagadnienia społeczne, polityczne, naukowe i – oczywiście – ekonomiczne.

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły się nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Pomoc | Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
"Zakochani po uszy" – nowa produkcja własna TVN7 i player.pl
Następny artykuł:

"Zakochani po uszy" – nowa produkcja własna TVN7 i player.pl

tvnpix